Dôvody rastúcich cien nehnuteľností v roku 2016

Rastúci trend vývoja cien z roku 2015 pokračuje, ale exponenciálne. Ceny v krajských mestách medziročne vzrástli cca o 5 a viac percent. Najrýchlejšie dražejú malé štartovacie byty. V mestách, kde je slabá ponuka novostavieb, second handové byty dražejú ešte rýchlejšie a je ich fatálny nedostatok.  Dopyt výrazne prevláda nad ponukou. Novostavby sa aj mimo Bratislavy a Košíc predávajú z papiera a klienti sú si ochotní na ne počkať aj dva roky. Aké sú príčiny? 

  • Odložené rozhodnutia. Klienti, ktorí počas krízy chceli kupovať, ale zľakli sa. Teraz je situácia uvoľnená, klienti sa neboja míňať a realizujú svoje odložené nákupné rozhodnutia. Už sa začal hýbať aj segment rekreačných nehnuteľností.
  • Populačná explózia.  80. roky boli veľmi silné, rodilo sa veľa detí. Tieto deti práve prichádzajú do obdobia, kedy opúšťajú MAMA HOTEL (tí neskôr narodení) a rozhliadajú sa práve po štartovacích bytoch. Ostatní riešia prvú výmenu bývania, z nájomných alebo štartovacích bytov odchádzajú do väčších. Sú to súčasní tridsiatnici, zakladajú si rodiny a plodia deti. Okrem toho žijú rýchly život, sú na vrchole síl – to je jeden z dôvodov, prečo sa preferuje bývanie v bytoch oproti rodinným domom. Vo všeobecnosti platí, že čím je silnejšia ekonomika a väčšie mesto, tým väčšmi prevláda záujem o byty nad rodinnými domami. Trend satelitov taktiež slabne a opäť sa preferuje bývanie priamo v meste.
  • Lacné peniaze. Hypotéky atakujúce 1,4 % P.A.  sú najlacnejšie v histórii. Dostupnosť bývania pravdepodobne nikdy nebola lacnejšia. Podmienky na získanie úveru sú stále priaznivé a hoci už 100 %  financovanie z ceny nehnuteľností dnes oficiálne nie je možné, bankové domy ponúkajú rôzne finančné produkty, ktoré klientom tých 100 % na nákup nehnuteľností požičajú. Vo všeobecnosti sa očakáva ešte ďalší pokles úrokovej sadzby, niekde na úroveň 1 %, na druhej strane sprísnenie podmienok získania úveru.
  • Dobrá nálada. Spoločenské naladenie je veľmi dôležité a na Slovensku je veselo, a to podporuje globálnu spotrebu. Ľudia sa rýchlo zadlžujú. Ekonomike sa darí, sociálnosť prekvitá, masy sa radujú a malí podnikatelia  postupne krachujú. Podnikateľské prostredie je príšerné a zo živnostníka alebo konateľa eseročky sa stáva štvaná zver- na prvý pohľad to nevadí, masa predsa nakupuje nehnuteľnosti.
  • Makroekonomika. Samozrejme, sme odkázaní na všetkých okolo nás. Európskemu Detroitu (Slovensku) sa darí. Prichádza Jaguár do Nitry a okrem neho možno aj Tesla. Autá sa predávajú a na tento segment je naviazaných niekoľko tisícov dodávateľov. Plány sú smelé, zamestnanosť nízka (nerobí len ten, komu to vyhovuje), mzdy rastú a dôchodkové zabezpečenia pre práve tú, ekonomicky aktívnu súčasnú generáciu sa žoviálne povedané, míňa na stimule pre zahraničných investorov na vytvorenie nových pracovných miest, ktoré vlastne nepotrebujeme. Inak je všetko OK.

 

Nová bublina? Podľa mňa nie, na trhu je ešte stále priestor. Je rast cien prirýchly? To je ťažká otázka. Vždy ale platí, že pokiaľ ceny rýchlo rástli, tak sa počas „nejakej krízy“ prepadli, následne sa zastabilizovali – trh sa očistil a ceny postupne opäť začali rásť.

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.