Cena, za ktorú si predáte nehnuteľnosť sami

Snaha ušetriť peniaze je zrejme jediným motívom, pre ktorý sa majiteľ rozhodne realizovať predaj nehnuteľnosti sám a dobrovoľne hazarduje so svojim majetkom. Provízie pre realitné kancelárie sa hýbu od dvoch do päť percent z predajnej ceny nehnuteľnosti- čo predstavuje bežnú taxu.
Samopredajca to však nemá v dnešnej dobe ľahké. Okrem prípravy nehnuteľnosti na predaj, je časovo náročná jej propagácia, obhliadky a vyjednávanie s potencionálnymi kupcami, či behanie po úradoch, bytových družstvách, katastri, odhlášky a prihlášky u plynárov , elektrikárov, vodárov a pendlovanie medzi vašim právnikom a notárom. Veľa investovaného času a zďaleka nie zadarmo.

Poplatky za vyhotovenie kúpnej zmluvy u právnika alebo advokáta sa pohybujú, napr. okolo 100 EUR/ hod. Čiže cena závisí najmä od počtu pripomienok zmluvných strán a od toho priamo úmerného času. Bežná cena je od 250 - 300 EUR. A počtom pripomienok rastie.
b. Poplatok na katastri za zápis vlastníctva je vo výške 66 EUR a v zrýchlenom konaní (rozhodnutie do 15 dní) 266 EUR. V prípade, že kupujúci berie hypotekárny úver, rovnaká suma je aj za zavkladovanie záložného práva. Čiže spolu buď 132 EUR, alebo 531 EUR.
c. Poplatok u notára za overenie podpisu sa pohybuje okolo 3 EUR/ podpis. Čiže pri dvoch vlastníkoch a piatich exemplároch zmluvy 30 EUR.
d. Poplatok za ocenenie nehnuteľnosti sa podľa jej typu ( byt , dom, pozemok) pohybuje od 150 do 350 EUR. V prípade, že budete potrebovať geometrický plán a vytýčenie hraníc pozemku v teréne, prirátajte min. ďalších 200 EUR.
e. Poplatok za vystavenie Listu vlastníctva a snímku z kat. mapy je 2x 8 EUR = 16 EUR.
f. Poplatky za inzerciu v reg. novinách a na web stránkach sú od 30 do 100 EUR, v závislosti, či sa bude jednať iba o riadkovú inzerciu alebo plošnú.

Čiže, keď sa rozhodnete sami predávať nehnuteľnosť, okrem podstupujúceho rizika investovaného času, stresov a námahy, musíte rátať s ďalšími nákladmi, v závislosti od typu nehnuteľnosti 600- 1.530 EUR plus skryté náklady, ako napr. náklady na cestovanie, ušlá mzda, či čerpanie dovolenky pre vybavovanie okolo predaja na úradoch.

Položím otázku na záver. Zdá sa vám veľa zaplatiť za byt v hodnote 50.000 EUR cca 2.000 EUR províziu realitnej kancelárie, ale to, že banke za 30 rokov na úrokoch a poplatkoch súvisiacich s hypotékou zaplatíte ďalších cca 50.000 EUR je v poriadku? Zamyslite sa. Ceny realitných služieb u nás sú oproti cenám v západnej Európe a USA až päťnásobne nižšie.

Komentáre

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.