Ako dlho bude maklér predávať vašu nehnuteľnosť?

Ľudia, ktorí sa už stretli s otázkou predaja vlastnej nehnuteľnosti by vám o tom vedeli rozprávať. Samotná myšlienka predaja nehnuteľnosti je úžasne jednoduchá: „Rýchlo predám byt, vyplatím si hypotéku, kúpim si pozemok a postavím si dom.“ Je to ale naozaj tak jednoduché?

Poďme teda od začiatku. Ak chcete predať vašu nehnuteľnosť čo najrýchlejšie, najlepšie možné riešenie pre vás bude zveriť ju maklérovi. Či už nejakého osobne poznáte,  má dobré referencie alebo je to kamarát vášho kolegu. Maklér vás navštívi, nehnuteľnosť obhliadne, kvalitne nafotí, inzeruje, platí jej pravidelne reklamu, ale váš sen o novom dome sa zdá nedosiahnuteľný. Všetko trvá akosi dlho a vy neviete, kde sa stala chyba.
Začnete z toho obviňovať makléra, on je ten, ktorému sa nedarí nehnuteľnosť predať, ale je to skutočne tak?

Veľa majiteľov nehnuteľností spraví zásadnú chybu tým, že svoju nehnuteľnosť nadhodnotí, a teda pýta za ňu priveľa peňazí. Prečo? „Prečo môj známy predal byt za také veľké peniaze? Prečo by som ho nemohol predať tiež tak dobre ako on?“  Dôležité je uvedomiť si zásadný rozdiel medzi nehnuteľnosťami. A že tých rozdielov je hneď niekoľko.
Prvý rozdiel je stav nehnuteľnosti. Či je byt v pôvodnom stave alebo po úplnej rekonštrukcií z minulého roka. Druhý rozdiel je lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Byt v centre alebo na vzdialenejšom sídlisku. Tretí, ale taktiež zásadný rozdiel je, či sa byt predáva v bytovke z osemdesiatych rokov alebo v novostavbe. Ďalších rozdielov je veľmi veľa, či má byt balkón, či je k dispozícií výťah, číslo poschodia alebo na akú svetovú stranu je orientovaný.
To najlepšie je počúvať svojho makléra hneď od začiatku. Ten by vám mal čo najlepšie priblížiť možnosti a hlavne vypočítať približnú cenu za meter štvorcový podľa všetkých okolností. Prihliadnuť úplne na všetko. Verte, že ak sa v názore na cenu nestretnete, nie ste jediný. Správne nastavenie ceny je jedna z najdôležitejších vecí pri predaji.

V opačnom prípade vy sami zo svojej nehnuteľnosti urobíte nepredajnú nehnuteľnosť. A to ste predsa dosiahnuť nechceli.
 

Komentáre

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.