Prečo sú nehnuteľnosti lepšie ako zlato ?

Dnes sa veľa ľudí zamýšľa čo robiť s úsporami, niekedy celoživotnými. Aká bude  inflácia? Stratia peniaze svoju hodnotu?   A keď investovať , tak do čoho?  A prečo sú nehnuteľnosti lepšia investícia ako zlato?

 

Samozrejme s istotou nepoznáme odpovede na otázky ako bude.  Vieme ale predpokladať, ako sa ekonomika bude vyvíjať. Je pravdepodobné, že bude rásť inflácia úmerne s množstvom vytlačených peňazí a dotáciami z EU. Čiže peniaze budú strácať svoju hodnotu a je v podstate jedno, či ich máme na účte v banke alebo doma v ponožke.

Možností investovania je veľa- akcie, dlhopisy alebo podielové fondy, investičné zlato.

 

Ja osobne mám najradšej nehnuteľnosti. A nie je to kvôli tomu, že s nimi robím.  Pri investovaní som veľmi konzervatívny, mám veci rád pod kontrolou a možnosť svojimi rozhodnutiami ovplyvňovať napr. výnos- čo napr. pri akciách nie je možné, nakoľko tam o hodnote rozhoduje manažment firmy a akcionári nemajú na výber.  Preto rozhodnutie niekoľkých cudzích ľudí môže ovplyvniť či zarobíte, spomeňte si napr. na telefóny NOKIA a na hodnotu jej akcií pred 15 rokmi a teraz.  Ale to je iná téma.

 

Dnes by som chcel porovnať investíciu do nehnuteľnosti verzus investíciu do fyzického zlata (Pokiaľ investovať do zlata, tak určite len do fyzického a mať ho reálne k dispozícii). Investičné zlato, ktoré máte niekde na papieri je zase u mňa v tej kategórii ako akcie, chýba mi to fyzično a údajne sa špekuluje, že investičného zlata je predaného viac ako  celkových zásob zlatej rudy na našej planéte- ale nechcem podporovať konšpiračné teórie.

 

Nehnuteľnosť VS fyzické investičné zlato.

Nižšie uvádzam 5 dôvodov, prečo je podľa môjho názoru výhodnejšie investovať do nákupu nehnuteľnosti.

 

1.     Podstatne menšie investície  do uskladnenia a bezpečnosti.

Dneska si viete za 100tis. EUR  kúpiť čosi viac ako 2 kg. A rovnako si za to viete kúpiť napr. 2 izb. byt napr. v Žiline. Čiže 2kg zlata verzus jeden byt.  No a zoberte si taký príklad, ako by ste sa cítili počas dovolenky, pokiaľ by ste tieto tehličky mali doma?  Asi nie úplne komfortne, čiže minimálne by ste museli investovať do dobrého trezora a aj iného zabezpečenia. Samozrejme máte  možnosti zlato uskladniť v bankových trezoroch, ale to už zase čosi stojí. Pričom „uskladnenie“ bytu stojí ročne len daň z nehnuteľnosti, čiže pri klasickom 2 izb. je to cca 35 EUR ročne.  A môžete kľudne spávať aj na dovolenke- nehnuteľnosti sa nekradnú.

2.     Poistenie.

Investícia do nehnuteľnosti sa dá poistiť ako len jedna z mála na 100%  jej hodnoty.  Cena dobrého poistenia takéhoto bytu je do 150 EUR/ ročne. Čiže z tohto pohľadu nič neriskujete. Dá sa poistiť aj domácnosť a zariadenie. Od vandalizmu až po živel.

3.     Priebežný výnos z nájmu.

Pri zlate je to jednoduché- nakúpite za nejakú cenu a po čase predáte za nejakú cenu. Ak budete kupovať lacno a predávať draho, tak zarobíte.  Keď  to bude opačne tak prerobíte.  Pri investícii do bytu  je to iné, lebo okrem absolútneho výnosu, máte aj priebežný výnos, kt. vyplýva z prenájmu bytu. Mesačné takýto 2izb byt viete prenajať od 500 EUR do 700 EUR mesačne.  Čiže ročne po odrátaní nákladov by vám malo zostať min. 6% ročne.

4.     Perspektívna dlhodobá výnosnosť.

Dlhodobý ročný priemer rastu cien nehnuteľností je 6%. Keď pripočítame výnos z prenájmu 6% PA, tak sa dostávame na celkový výnos 12% PA, preklopené do čísiel pri investícii 100tis.  ročne vieme takouto investíciou mať výnos 12tis. EUR.

5.     Nezávisloť od globálnychnálad a geopolitickej situácie.

Cena zlata sa odvíja od nálady na globálnych trhoch a burzách. Napr. vyhrotia sa obchodné ceny medzi USA a Čínou, zlato zareaguje.  Svetové akcie rastú, analytici predpokladajú ich spomalenie, opäť narastajú investície do zlata, čím sa zvyšuje jeho cena. Kríza na blízkom východe- opäť sa odrazí na cene zlata. Položme si ale otázku, ovplyvnili tieto vyššie uvedené fakty cenu nehnuteľnosti?  

Samozrejme že neovplyvnili. Nehnuteľnosti totiž nie sú tak náchylné na zmenu trendov a nálad na svetových trhoch ako zlato. Nehnuteľnosť je lokálna investícia, na lokálnom trhu pre lokálnych ľudí za lokálnych podmienok- pre to je najlepšie investovať do nákupu nehnuteľnosti tam, kde pôsobíte alebo máme zázemie.

 

Ak vás tento článok zaujal, môžete navštíviť  môj web. Prípadne si môžete prečítať viac o investovaní na našom blogu, prípadne na soc. sieťach.

 

Komentáre

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.