Ceny nehnuteľností v Poprade a okolí

Všímate si výraznejší rast cien nehnuteľností v Poprade a okolí? Je porovnateľný, alebo rýchlejší ako v iných mestách na Slovensku (možno s výnimkou Bratislavy)? Viete to približne aj vyčísliť? 

V tejto lokalite pôsobíme aktívne, predávame tu z papiera desiatky bytov v novostavbácha môžeme potvrdiť rast cien nehnuteľností, ktorí je percentuálne porovnateľný s inými krajskými mestami. K presným číslam sa dopracovať nevieme, nakoľko absentuje cenová mapa transakčných cien, ale pri našich ponukách bol medziročný nárast viac ako 15%.

Ktorých rokov sa tento trend týka? Bolo to tak vždy, alebo prišiel nejaký zlom v nedávnych rokoch?

Výraznejší rast je kontinuálny od roku 2016. Rast cien je globálne na Slovensku spôsobený nedostatkom v podstate všetkých tipov nehnuteľností. Nedostatok je spôsobený napr. zlým stavebným zákonom a nekonečných prieťahov stavebných konaní ale aj odpredaním štátneho bytového fondu, ktorý kompletne zdeformoval realitný trh a ovplyvňoval cenu starších bytov natoľko, že sa developerom neoplatilo realizovať nové projekty nikde inde okrem Bratislavy (nízka cena starých bytov limitovala maximálnu cenu novostavieb a nedávala priestor na developerskú maržu). Dnešný stav je len logickým vyústením straty kontinuity výstavby nových bytov v kombinácii s historicky najlacnejšími hypotékami (tretie najlacnejšie v rámci eurozóny)a dobrou náladou na trhu. Navyše pandémia spôsobila aj zvýšený dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach a významný podiel na trhu majú aj investičné nákupy- oba tieto faktory je cítiť práve v tomto regióne.

Aké všetky faktory do toho vstupujú? Je to len blízkosťou Tatier a záujmom o rekreačné bývanie, ktoré ovplyvňuje aj ceny v Poprade? Alebo je tých dôvodov viac?

Dlhodobá predikcia vývoja cien a udržania ich hodnoty na Slovensku hovorí o viacerých TOP lokalitách. Prvou je trojuholník Bratislava-Nitra – Trnava, ďalšou je Žilina vrátane aglomerácie (Bytča, Martin, Čadca), potom metropola východu Košice spojená s Prešovom no a na záver sú to Vysoké Tatry. Tatry sú dnes dobrou a obľúbenou značkou. Turizmus a dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach samozrejme vplýva na ceny všetkých typov nehnuteľností. Výhľadovo má veľký potenciál napr. mesto Svit, ktoré je už dnes takmer prepojené s Popradom a aktuálne ponúka širokú paletu bývania v moderných bytových domoch s kvalitnou architektúrou za výhodnejších podmienok.

Čo to znamená pre lokálnych Popradčanov? Zodpovedajú ich príjmy cenám nehnuteľností v meste a okolí, alebo sa dá povedať, že je pre nich viac problematické kúpiť si nehnuteľnosť ako pre ľudí z porovnateľne veľkých, ale iných miest?

Vo všeobecnosti dnes môžemehovoriť o nástupe trendu, ktorý je dlhodobo v zahraničí, kde si mladí ľudia nemôžu dovoliť kúpu nehnuteľnosti a svoje prvé aj druhé bývanie budú riešiť formou prenájmu. Cestovný ruch je veľmi zraniteľný, odkázaný na priazeň počasie a rôzne iné faktory, ktoré sa len veľmi ťažko ovplyvňujú. No a keď sa pozrieme na štruktúru obyvateľstva, koľko z nich pracuje v cestovnomruchu v kombinácii s nižším prímom, to naozaj nie je jednoduché. Takýto stav je ale vo viacerých mestách s výraznejším cestovným ruchom. Lepšie sú na tom mestá s vysokými školami, kde napr. viacero obyvateľov pracuje v odvetviach produkujúcich vysokú pridanú hodnotu, čo sa odzrkadľuje na ich vyšších mzdách.

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.