Aká je aktuálna situácia na realitnom trhu?

  1. Ako hodnotíte situáciu na trhu s bytmi a domami vo vašom regióne. Je čo predávať? 

Ponuka nehnuteľností je aktuálne stále veľmi obmedzená. Na trhu je značná cenová deformácia, ťažšie sa orientuje medzi ponukami. Často krát sú ceny premrštené a nemajú racionálny základ. Takéto ponuku potom zostávajú v inzercii a nepredávajú sa, avšak noví predávajúci sa podľa nich orientujú a to spôsobuje cenovú deformáciu a prehlbuje rozdiel medzi inzertnými a transakčnými cenami.

 

  1. Cítite, že predávajúci využívajú situáciu na trhu a pýtajú za svoje nehnuteľnosti neprimerané ceny? 

Predávajúci sa snažia vyťažiť maximum zo vzniknutej situácie, čo by som im nezazlieval. Vývoj na trhu je jednoducho dnes taký. Treba to s pokorou akceptovať. Je to dobrý odkaz pre záujemcov o kúpu, ktorý už päť rokov čakajú na prepad cien nehnuteľností a ten neprichádza a ani nepríde. O ďalších päť rokov hodnota nehnuteľností stúpne odhadom od 30% do 50% .

 

  1. Dá sa určiť, koľko je dnes v priemere záujemcov o jeden byt a ako riešite tento pretlak? 

Presné štatistky si nevedieme. Pokiaľ sa jedná o dobrú ponuku, tak s kvalitným marketingom je predaj naozaj rýchly. U nás poskytujeme aj službu agenta kupujúceho, čiže vyhľadávame ponuky pre dopytujúcich klientov podľa ich zadania. V takomto prípade má takýto klient prednosť  a nehnuteľnosť sa nám podarí takmer vždy nájsť. Klientov ale upozorňujeme, že sa musia pripraviť na kompromisy. Ideálna ponuka je Columbova žena, veľa sa o nej rozpráva, ale nikto ju v skutočnosti nevidel.

 

  1. Myslíte si, že v dohľadnej dobe sa situácia vo vašom regióne môže zmeniť? 

Nie. Nehnuteľností je nedostatok. Nové projekty sú v súčasnosti len v procesných konaniach. Dokončených bytov je minimum. Navyše trh je ovplyvnený rastom ceny materiálov a nestabilnou situáciu. Veľmi ťažko sa dnes nastavujú ceny  novostavieb, ktoré sú len na papieri a stavať sa začnú až v budúcnosti. Máme informácie, že niektoré stavebné materiály už lacnejú ako napr. drevo.  Viacerí developeri majú pozastavené predaje, čakajú ako sa situácie vyvinie a navyše za dokončené byty vedia pýtať vyššiu kúpnu cenu.  Tento vývoj nehrá do karát kupujúcim, ktorí si dnes vyberajú s obmedzenej ponuky a musia reagovať veľmi rýchlo.

 

Mgr. Mário Glos C.I.P.S.

Viceprezident NARKS

CEO realitnej skupiny MGM

Komentáre

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.